Na czym polega fenomen domków, na których budowę niepotrzebne jest pozwolenie? Nie można w nich mieszkać na stałe, zameldowanie się w nich jest niemożliwe, ograniczenie ich rozbudowy to 35 m kw – jednakże ich popularność nieustannie wzrasta. Dotychczas inwestycja ta znana była głównie w USA, jednakże już w Polsce zdobyła swoich pierwszych interesantów, którzy głośno zachwalają podjętą decyzję budowy takowego domku.
Domki na zgłoszenie -przystępność inwestycji
Tzw. domki na zgłoszenie charakteryzują się brakiem konieczności zdobywania pozwolenia na ich budowę oraz nie wymagają obecności kierownika budowy. Jedyne co jest potrzebne, to zgłoszenie. Nie dziwi więc, że inwestycja budzi zainteresowanie. Cały proces przebiega bardzo szybko, ceny w porównaniu do standardowej siedziby są zdecydowanie niższe.
Cena budowy jest zależna od tego, jakiego efektu oczekujemy. Czy wystarczy nam prowizoryczny wizerunek małej, leśnej chatki letniskowej – a może marzy nam się podstawowy domek z wyposażeniem i zabudowaną altanką? Cena graniczy w wysokości 40 – 70 tys. złotych. Trzeba pamiętać, że w cenę budowy wliczona jest również instalacja pełnego białego montażu (umywalki, prysznica z brodzikiem, wanny,…) i stałej zabudowy meblowej.
Domki bez pozwolenia na budowę w praktyce
Domki modułowe, pomimo mylnych skojarzeń z domkami letniskowymi, niekoniecznie spełniają warunki do wakacyjnych urlopów, a nadają się bardziej do całorocznego zamieszkania (nadają się na każdy sezon, w przeciwieństwie do wersji letniskowej, która nie sprawdza się w okresie zimowym).
Ważnym elementem jest również rozległość działki, na której domek pragniemy postawić. Powinna ona mieć min. 500 m kw. Gdy już znajdziemy odpowiednią działkę, można na niej wykopać nawet studnię, co pozwoli odprowadzić ścieki w przydomowej oczyszczalni ścieków.
Patrząc na wszystkie wymienione wyżej informacje, może warto zapytać, co jest projektem bardziej obiecującym, szczególnie w przypadku, gdy pragniemy zakwaterować młodszych podopiecznych, którzy nie wymagają posiadania oddzielnego domu rodzinnego – konstrukcja stałego zamieszkania, czy też domku wolnostojącego?