Przedsiębiorcy, których działania mogą mieć trwały lub możliwy wpływ na środowisko musza się liczyć z tym, że potrzebują specjalnych decyzji i pozwoleń. Jednym z nich jest Pozwolenie zintegrowane Poznań. W tym artykule powiemy o tym oraz innym dokumencie.
Pozwolenie zintegrowane Poznań – Pierwszy niezbędny dokument
Kto musi takowe posiadać? Pozwolenia zintegrowanego Poznań wymaga prowadzenie instalacji, której funkcjonowanie, ze względu na rodzaj i skalę prowadzonej działalności, może powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska, jako całości. Jakie to instalacje? Przykładowo:
- do wytwarzania energii i paliw
- produkcji papieru, płyt wiórowych, pilśniowych, czy OSB
- produkcji i obróbki metali
- w przemyśle mineralnym – czyli związana z przetwarzaniem surowców skalnych
- w przemyśle chemicznym – używana np. do produkcji nawozów, środków ochrony roślin, tworzyw sztucznych, barwników
- przy gospodarce odpadami – np. służąca do odzysku, unieszkodliwiania, składowania czy magazynowania odpadów
- w ubojniach zwierząt, mleczarniach, rzeźniach
- do chowu lub hodowli drobiu oraz świń
Co ciekawe nie potrzebujesz pozwolenia zintegrowanego, jeśli instalacje lub ich części stosujesz wyłącznie do badań, rozwoju lub testowania nowych produktów lub procesów technologicznych.
Decyzja środowiskowa Poznań – Drugi niezbędnik
Decyzja środowiskowa Poznań, to dokument, o który starać się powinieneś jak najszybciej. Dlaczego? Ponieważ urzędy, wydające decyzje administracyjne niezbędne do realizacji twojej inwestycji, w tym decyzje o warunkach zabudowy czy pozwolenie na budowę, będą brać pod uwagę ustalenia zawarte w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Ale i ty na tym skorzystasz, o ile oczywiście zależy Ci na środowisku. Z tym dokumentem dowiesz się, jak pokierować biznesem – inwestycją, aby jak najmniej negatywnie wpłynąć na stan środowiska. Skąd uzyskać taki dokument? Sprawę tę załatwić można w:
- Starostwie Powiatowym,
- Urzędzie Miasta lub gminy,
- Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska,
- Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych,
- Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Prowadzenie własnego biznesu wymaga czasu, sił i kosztów. W wypadku inwestycji wpływających na środowisku potrzebnych jest też sporo dokumentów.