Coraz więcej osiedli, które powstały w ostatnich latach ma wokół ogrodzenie, a furtka i brama są stale zamknięte, otwierane na indywidualne kody lub chipy. Czy za kilka lat każde nowe osiedle Żnin będzie strzeżone? Dlaczego ludzie tak się odgradzają? O tym w artykule. Zapraszamy do lektury.
Moda na strzeżone
W dużych miastach, takich jak Warszawa, moda na strzeżone osiedla trwa już od kilkunastu lat. A skąd wzięła się w Polsce? Co ciekawe, takie osiedla szybciej były między innymi w Rosji i Turcji. Oczywiście nie każde osiedle strzeżone jest takie samo. Niektóre – jak wspomnieliśmy wyżej – posiadają po prostu ogrodzenie i bramę, natomiast innym towarzyszy także monitoring i stróż. Jak jest to postrzegane przez ludzi? Czy to przejaw luksusu? Okazuje się, że etap fascynacji osiedlami zamkniętymi już minął. Dziś takie osiedla nie kojarzą się z luksusem, a ich ofertę znajdziemy w segmencie popularnym. Wiele osób uważa, że brzydko to wygląda, a takie odgradzanie się od ludzi nie jest normalne. Jednak to opinie przede wszystkim osób starszych. Co o tym uważają młodzi?
Zalety mieszkania Żnin na osiedlu strzeżonym
Osiedle strzeżone ma też swoje zalety. Jakie? Jedną z korzyści mieszkania Żnin na osiedlu strzeżonym jest na pewno poczucie bezpieczeństwa. Trzeba przyznać, że prawdopodobieństwo kradzieży, zniszczenia samochodu i tym podobnych jest zdecydowanie mniejsze niż tam, gdzie dostęp mają wszyscy. Młodzi ludzie cenią sobie także porządek, który najczęściej towarzyszy osiedlom strzeżonym. Co jeszcze? Wiele słyszy się w telewizji o pedofilach, którzy czają się na dzieci na placach zabaw czy nawet przy przedszkolu. Osiedla opisywane w tym artykule są bezpieczniejsze. Teoretycznie nikt nieupoważniony nie wejdzie na teren osiedla. Mimo korzyści nie każde nowe osiedle Żnin jest strzeżone. Dlaczego? Powodem są między innymi koszta. Ogrodzenie, które musi pasować do nowoczesnego design bloków czy szeregowców kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych – w zależności od wielkości osiedla. Również ceny mieszkań są tam droższe, co oznacza mniej chętnych.